IT та високі технології у агросекторі. Підсумки

 

27 листопада асоціація AgTech Ukraine за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України провела захід «IT та високі технології у агросекторі».

AgTech

Партнерами події виступили Київська Школа Економіки та Київський Національний Економічний Університет, у стінах якого вона і відбулася.

Під час заходу було анонсовано проведення Всеукраїнського Хакатону Аграрних Інновацій, який буде проведено 19-21 лютого 2016 року на київській кіностудії ім. О. Довженка.

Всього у заході взяло участь більше 200 чоловік, при цьому інтерес проявила дуже різностороння аудиторія: IT компанії і розробники, представники ринку бізнес-послуг, технологічні компанії та виробники робототехніки, агрохолдинги і невеликі агровиробники, банки, інвестиційні та аудиторські компанії, представники Мінагрополітики, наукової спільноти, викладачі та студенти.


У зв’язку з великою кількістю попередніх реєстрацій змінився формат заходу і місце проведення. Замість публічного обговорення на 50-60 осіб пройшла повномасштабна конференція. Презентації доповідачів викликали великий інтерес у присутніх: конжна доповідь супроводжувалася різноманітними запитаннями, а в кулуарах відбувалися бурхливі обговорення і нові продуктивні знайомства.

Захід відкрив Юрій Петрук, голова асоціації AgTech Ukraine. Він коротко розповів про необхідність об’єднання переваг IT та агросектору, а також про організацію, сфери її діяльності та подальші плани. Основними цілями асоціації є створення гнучкої платформи для взаємодії аграріїв і розробників, виявлення проблем та підбір рішень, а також консолідація ринку IT і технологічних рішень для агросектору. Також він анонсував проведення Всеукраїнського Хакатону Аграрних Інновацій.

«Найбільш ефективним для реалізації завдань Хакатону сьогодні є формат 24-48 годин, в ході яких у процесі мозкового штурму народжуються ідеї, розробляються прототипи і створюються нові продукти. Метою всього цього процесу є ефект синергії і розвиток технологій, які несуть у собі високу додану вартість », – зазначив Юрій Петрук.

AgTech

Вступне слово Владислави Рутицької, заступника міністра аграрної політики з питань європейської інтеграції, супроводжувалося надихаючим відео-роликом про поточні досягнення України на міжнародних аграрних ринках і ще більший потенціал для розвитку в цьому напрямку.

«Потенціал двох секторів – IТ і аграрного – величезний. Від створення спеціалізованого програмного забезпечення до розробки інформаційних порталів. Українські аграрії та IТ-компанії сьогодні мають шанс створити унікальний бренд України як постачальника не тільки якісної сільгосппродукції, але й ефективних IТ-рішень для аграрного сектору », – підкреслила Владислава Рутицька.

Також вона заявила про підтримку Міністерством проведення Всеукраїнського Хакатону Аграрних Інновацій та зазначила, що до лютого у сільгоспвиробників ще є час визначити для себе перспективні напрямки, які вони хотіли б вирішити за допомогою ІТ та технологічних рішень, і озвучити їх організаторам.

За словами Дмитра Шульмейстера, директора департаменту продовольства Міністерства аграрної політики та продовольства України, на разі завданням для нашої країни є суміщення переваг агросфери та ІТ сектору для досягнення максимальних результатів галузі на світовому ринку.

«В умовах підвищеної конкуренції ми можемо бути тільки оригінальними – для цього потрібно шукати альтернативу. Високі технології – це інтелектуальна додана вартість, і нам слід зосередити свої зусилля не тільки на ефективному виробництві сировини, але й на впровадженні IТ, насамперед, у переробній галузі, аграрнійлогістиці та виробництві готових якісних продуктів », – зазначив Дмитро Шульмейстер.

Тема використання безпілотників в агровиробництві була озвучена відразу двома учасниками: Валерієм Яковенко, співзасновником компанії Drone.UA, який розповів про економічну ефективність використання дронів у агросфері, та Аркадієм Лунгулом, керівником науково-дослідного центру КЕРНЕЛ, з емоційною і дуже насиченою доповіддю «Безпілотники як елемент системи дистанційного зондування землі. Практика і доцільність застосування в сільському господарстві». Було показано багато візуальних прикладів прояву «людського фактора» на полях, які дуже добре видно з висоти пташиного польоту, а фраза «Агроном – це людина, яка завжди пояснить, чому не вийшло», напевно, вже стала крилатою.

Особливо цікавим був коментар Валерія щодо реального застосування результатів обстеження полів з повітря:

«У процесі початку робіт з новим підприємством ми завжди стикаємося зі своєрідним відторгненням технологій, причому це відбувається не на рівні керівництва, а на рівні обслуговуючого персоналу: агрономи, інженери тощо У тих процесах, де в нашу роботу залучаються особи, зацікавлені у підвищенні ефективності роботи, ми проблем не відчуваємо. Інша перешкода виникає тоді, коли мова заходить про практичне застосування даних, отриманих з полів, диференційований висів або внесення препаратів. Не завжди підприємства володіють парком сучасної техніки і не завжди закуплена сучасна техніка має розблокований функціонал диференційованого внесення. Причин багато, але основна – відсутність комплексності у підході до питань точного землеробства. Також з цікавого можна відзначити, що невеликі і середні господарства є більш підготовленими до застосування нашої інформації, ніж великі агрохолдинги.»

Василь Москалюк, представник відділу розвитку технологій корпорації Monsanto, розповів про комплексну стратегію точного землеробства і показав приклади продуктів, які використовує компанія для збору, обліку та аналізу інформації з полів для прийняття рішень. Зокрема він зупинився на питанні формування правильної густоти стояння посівів і залежності урожайності від цього чинника.

Олександра Грищук з компанії IT-Enterprise провела презентацію про практичний досвід впровадження комплексних програмних рішень на прикладі агрокомпанії НІБУЛОН. Тема виявилася дуже цікавою, оскільки спікера просто засипали питаннями із залу. Антон Авринський, заступник генерального директора IT-Enterprise, так прокоментував дану ситуацію:

«Впровадження інформаційних рішень на підприємствах – це, у першу чергу, джерело підвищення ефективності використання ресурсів. Український аграрний сектор може і повинен стати високотехнологічною галуззю. Але для цього необхідно орієнтуватися на використання інноваційних підходів як у виробництві с/г продукції, так і в управлінні. Досвід показує, що корпоративні IT-рішення дозволяють оптимально вибудувати і автоматизувати бізнес-процеси, що в результаті підвищує якість формулювання планів та їх виконання. Українському аграрному сектору необхідно впровадження міжнародних стандартів управління, що дозволить підвищити якість самого виробництва та його продукції».

Представник Raven Industries в Україні, Андрій Гулько, презентував технології GPS-навігації і автопілотування техніки, диференційованого посіву та внесення добрив, управління висотою штанги і форсунками оприскувачів, а також іншими навісними агрегатами для сільського господарства. Варто відзначити, що останні кілька років дані технології в Україні набирають популярності, так як є необхідною ланкою впровадження системи точного землеробства.

Доповідь Сергія Сичевського з Bayer CropSciense була дуже лаконічною і змістовною. Він говорив про можливості моделювання розвитку захворювань і шкідників на полях за допомогою метеостанцій і спеціалізованого програмного забезпечення, а також про переваги у прийнятті рішень, які надає супутниковий моніторинг полів. Практику впровадження даних технологій компанія вже не перший рік вивчає в рамках спільного проекту з Міжнародною Фінансовою Корпорацією IFC «Сприяння сталому розвитку малого та середнього агробізнесу в Україні».

Юрій Темощук з корпорації Агропродсервіс поділився досвідом розробки програмного забезпечення під потреби конкретного клієнта на прикладі системи обліку своєї компанії. У такого рішення, звичайно ж, є свої переваги і свої недоліки, але, як показує практика – питання в ціні і задоволенні потреб замовника.

На завершення заходу Андрій Копильчак з компанії FarmEngine розповів про те, як за два місяці він з нуля розібрався у всіх тонкощах таі нюансах роботи свиноферми і тепер працює над створенням першої в Україні високотехнологічної системи управління свинокомплексом з обладнанням власного виробництва. Це був хороший посил для IT-фахівців та інженерів, які далекі від сільського господарства, але не бояться нових викликів, що агросектор відкритий для нових програмних і технологічних рішень, умілих рук і світлих голів.

Підводячи підсумки, варто підкреслити, що такі зустрічі допомагають налагодити спілкування між, на перший погляд, дуже далекими галузями і відкривають можливості для знаходження точок дотику і подальшого взаємовигідного співробітництва. У свою чергу, асоціація AgTech Ukraine може бути ефективним посередником у такому спілкуванні і відкрита для нових учасників, ідей та проектів.

Також необхідно відзначити, що даний захід став пілотним у сфері взаємодії IT та агросектору, коли і слухають і виступають представники обох галузей. Звичайно, комусь було більш цікаво, а комусь менше – над форматом потрібно працювати. Але, головне те, що початок покладено і бурхливий інтерес до події – кращий показник того, що вектор руху обраний вірно.

Завантажити (PDF, 579KB)

Завантажити (PDF, 11.09MB)

Завантажити (PDF, 1.19MB)

Завантажити (PDF, 3.48MB)

Завантажити (PDF, 209KB)

Завантажити (PDF, 5.39MB)

Завантажити (PDF, 2.63MB)

Завантажити (PDF, 3.41MB)

Завантажити (PDF, 2.08MB)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
© 2015 - 2018, AgTech Ukraine. All rights reserved.