Переможці ХАКАТОНУ-2016. 1 місце. EnviSensor

Андрій Яремич — амбітна і працьовита людина. На Хакатоні Аграрних Інновацій-2016 його проект EnviSensor посів перше місце і отримав 25 тисяч гривень. Але із часом молодий винахідник вирішив змінити напрямок і перекваліфікувався на вирощування рослин, створивши стартап CyberPonic. Що із цього вийшло, читайте далі.

Cyberponic — модульна система автоматичного вирощування рослин. На відміну від класичних аеропонік, в яких використовують насоси високого тиску, CyberPonic використовує ультразвук для утворення туману з поживного субстрату. Окрім того, система автоматично підтримує мікрокліматичні показники середовища росту кореневої системи.

Коли і як у Вас виникла ідея створити стартап?

Ідея про створення стартапу з’явилася не відразу, проте від початку ми планували робити проект, що пов’язаний з використанням ГІС та спектрозональними знімками для оцінки врожайності полів. Коли ми провели оцінку, то побачили, що тематика ГІС розкрита більш ніж достатньо. У цей самий момент спікер команди пригадав, що його друг з інституту неорганічної хімії займається розробкою сенсорів на основі графену, а я вирішив спробувати себе в розробці автоматичних засобів обробки сигналу з цього сенсору. Оскільки жодної платформи, окрім Arduino я на той час не знав і мав лише базові навички з радіоелектроніки, ця ідея сприйнялася більше як лотерея. Проте ми почали діяти.

IMG_3585_2

Якими були Ваші перші кроки?

Після виграшу (який був насправді величезною несподіванкою), ми виявили, що нестабільність графенового сенсору не дозволяє його сертифікувати в найближчому майбутньому. Саме тому цю ідею, на жаль, довелося відкласти і зайнятися іншими речами.

Слід нагадати, що на торішньому Хакатоні Аграрних Інновацій команда представила датчик визначення концентрації CO2 в повітрі на основі графену і проект автоматизації збільшення концентрації цього газу в теплицях у темний час доби для підвищення продуктивності рослин. Такі датчики дуже чутливі та набагато дешевші за аналоги. Крім того, їх можна застосовувати для вимірювання концентрації в повітрі практично будь-яких газів.

Отримавши впевненість в своїх силах, я розпочав вивчення різних типів мікроконтролерів та принципів побудови інтернету речей. Склавши до купи отримані знання, свою головну спеціальність (Андрій аспірант-еколог в Києво-Могилянській академії – ред.) та бажання долучитися до агрогалузі, ми розпочали якісно-новий стартап — Cyberponic — модульна система автоматичного вирощування рослин.

IMG_3585

Головною технологією вирощування рослин в CyberPonic є ультразвукова аеропоніка. На відміну від класичних аеропонік, в яких використовують насоси високого тиску, CyberPonic використовує ультразвук для утворення туману з поживного субстрату.

Окрім того, система автоматично підтримує мікрокліматичні показники середовища росту кореневої системи. У якості модуля освітлення CyberPonic використовує оригінальну світлодіодну систему, яка здатна адаптувати спектри освітлення до таких, які є оптимальними для вирощування конкретних рослин. Час та інтервал зрошення коріння туманом визначається контролером автоматично або задається ручними налаштуваннями.

Запропоноване рішення дає можливість культивувати рослини з максимально-ефективним використанням простору та ресурсів. На відміну від гідропонних систем, CyberPonic потребує лише 0.5 літра оборотної води для повноцінного функціонування системи. Цього об’єму достатньо для вирощування ста рослин руколи.

IMG_20170123_223431

До речі, використання ультразвуку знезаражує рідкий поживний субстрат, запобігаючи поширенню інфекцій чи зараженню води. Завдяки віддаленому керуванню та використанню системи автовирощування та самонавчання, система дає можливість культивувати рослини з максимальною ефективністю та з мінімумом людського втручання.

Втілення принципу модульності дає можливість необмежено масштабувати систему в повноцінні ферми чи агрокластери як вертикально, так і горизонтально за допомогою додаткових slave модулів, які просто підключаються до основного master модуля. Програмне забезпечення робить можливим керування як кожним окремим модулем такого “агрокластера”, так і всіма разом.

Така функціональність дає змогу використовувати CyberPonic також в якості домашньої настільної системи, оскільки запропоноване рішення є легким і компактним.

Які труднощі в процесі роботи у Вас виникали?

Щодо труднощів технічного характеру, то можна виокремити передусім особливості роботи з ультразвуком та вологим середовищем. Лише через 3 місяці роботи вдалося знайти оптимальну конструкцію та клейку речовину, які не втрачають своєї характеристики в таких умовах. Іншою проблемою виявилася схемотехніка контролера. У перебігу дослідів та експериментів була спалена купа електронних компонентів. Вдалою виявилася лише 13-та версія, в якій ми врахували всі можливі та потенційні проблеми, що пов’язані з особливостями використання поряд із вологою та електромагнітним шумом від ультразвукового генератора.

Проте головними труднощами я все-таки вважаю виснажливу відсутність вільного часу. Доки проект не почав приносити прибуток, паралельно з ним доводиться багато працювати, аби прогодувати не лише себе, а й свої ідеї.

Чим Ваш продукт може зацікавити покупця?

Автономним та автоматичним вирощуванням будь-чого і будь-де.

Цільовий ринок для продукту – мікрофермерство, дизайн інтер’єру, здоровий спосіб життя; регіони після катастроф та післявоєнний світ – регіони чи приміщення, що позбавлені доступу до ресурсів, які необхідні для вирощування їжі.

IMG_20170123_223324

Цільова аудиторія нашого продукту виглядає так:

  • Жителі великих міст, вік 21-45, дохід вище середнього;
  • HR, CEO та адміністратори офісів, що розвивають соціальну атмосферу в компаніях;
  • Horeca, презентаційні зали екокафе, готелі, школи, фітнес центри.

Хто вже користується Вашим продуктом?

Наразі продукт існує у вигляді дослідних прототипів.

Чому Україна гальмує у розвитку передових технологій?

Головні гальма держави — забагато бюрократії та складність в сертифікації абсолютно нових винаходів. Більше того, захист авторських прав на нашому ринку працює за принципом  “король гори” – хто перший продукт на ринок вивів, той і виграв.

Чи плануєте Ви виходите на закордонний ринок?

Закордонний ринок розглядається як основний, оскільки специфіка винаходу ідеальна для північно-європейських країн, Канади та арабських країн. А також для всіх країн та штатів США, де легально можна вирощувати канабіс.

Які Ваші плани на 2017?

Ми плануємо закінчити промислові прототипи CyberPonic, завершити розробку клієнтського програмного забезпечення для смартфонів, аби керувати CyberPonic можна було не лише через Wi-Fi, а і за допомогою Bluetooth; відзняти рекламні матеріали та почати залучення коштів завдяки використанню міжнародних файндрайзингових платформ. Також 2017-го я планую оголосити світові ще про 2 проекти, над якими зараз працюю.

logic

І, наостанок, розкажіть про Вашу команду.

Андрій Яремич – CEO, розробка електронної та інтерфейсної частини.
Сергій Шульга – хімік, автор ідеї, співробітник Інституту загальної та неоганічної хімії НАН України.
Павло Везденецький – CVO, активний і талановитий презентатор та організатор.
Мар’яна Єрмолова – дівчина-мотивація, агротехнік.
Дмитро Картавцев – ГІС спеціаліст з КНУ, підготовка презентації та розрахунки.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
© 2015 - 2018, AgTech Ukraine. All rights reserved.